Program podyplomowy Eksploatacja elektrowni i elektrociepłowni parowych, gazowych i gazowo-parowych skierowany jest do osób z tytułem inżyniera lub magistra, głównie absolwentów kierunków technicznych, pragnących poszerzyć wiedzę o problematykę związaną z metodami i problemami wstępującymi w trakcie eksploatacji maszyn i urządzeń energetycznych w elektrowniach i elektrociepłowniach.
Studium jest adresowane do pracowników elektrowni i elektrociepłowni oraz innych osób zainteresowanych problemami nowoczesnej eksploatacji maszyn i urządzeń energetycznych.
Tematyka Studium Podyplomowego związana jest z obszarem takich dyscyplin, jak:
- energetyka
- elektrotechnika
- mechanika i budowa maszyn
- budownictwo.
Zagadnienia poruszane w ramach Studiów podyplomowych Eksploatacja elektrowni i elektrociepłowni parowych, gazowych i gazowo-parowych powiązane są z programem kształcenia na kierunku Energetyka na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa.
Absolwent studiów zdobędzie wiedzę związaną z budową i własnościami ruchowymi głównych maszyn i urządzeń instalowanych w elektrowniach i elektrociepłowniach przemysłowych.
Słuchacz studium będzie potrafił:
- scharakteryzować trendy rozwojowe i najistotniejsze nowe osiągnięcia techniczne związane z współczesnymi elektrowniami i elektrociepłowniami;
- objaśnić i zaproponować podstawowe metody i techniki diagnostyczne stosowne w trakcie przygotowania i realizacji remontów;
- wyjaśnić mechanizmy i przyczyny zużycia podstawowych elementów instalacji energetycznych;
- pozna podstawowe zewnętrze polityczne, środowiskowe i rynkowe ograniczenia rozwoju energetyki i bieżącej eksploatacji elektrowni i elektrociepłowni.
Absolwent zdobędzie wiedzę, umożliwiającą dokonanie krytycznej oceny sposobu eksploatacji instalacji energetycznej, wskaże sposoby jej poprawy oraz zaproponuje rozwiązania techniczne, których wprowadzenie poprawi wskaźniki eksploatacyjne instalacji energetycznej.
Zdobyta wiedza umożliwi określić priorytety, służące realizacji zadań związanych z analizą warunków eksploatacji instalacji.
Organizatorem studiów jest Instytut Techniki Cieplnej.
Zajęcia prowadzić będą wykładowcy z Politechniki Warszawskiej (głównie z Instytutu Techniki Cieplnej i Elektroenergetyki) oraz specjaliści zatrudnieni w elektrowniach, elektrociepłowniach i zakładach remontowych.
Wykładowcy studium podyplomowego to specjaliści z jednostek naukowych i przemysłowych, posiadający wieloletnie doświadczenie zawodowe w elektrowniach, elektrociepłowniach i zakładach remontowych. ITC działa we współpracy z najlepszymi ekspertami.
O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.
Rejestracja kandydatów na studia odbywa się poprzez system informatyczny „Rekrutacja PW”.
Rekrutacja na studia trwa do 15 października.