Studia podyplomowe Turbiny gazowe i układy gazowo-parowe realizuje Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.
Turbiny gazowe powszechnie wykorzystywane są do produkcji energii elektrycznej, napędu maszyn i urządzeń przemysłowych, statków powietrznych oraz pojazdów bojowych. W energetyce konwencjonalnej turbiny gazowe i układy parowe uważane są za najszybciej rozwijająca się technologię, która umożliwia produkcję energii elektrycznej z najwyższą sprawnością przy małej emisji substancji szkodliwych do atmosfery. Rozwój energetyki gazowej w obecnej strukturze jednostek wytwórczych w krajowym sektorze elektroenergetycznym umożliwi bilansowanie produkcji energii elektrycznej, a w szczególności pokrycia zapotrzebowania w szczycie lub niepewnej produkcji z odnawialnych źródeł energii OZE. W Polsce eksploatowanych jest kilkanaście turbin gazowych lub układów gazowo-parowych, a dalszych kilka takich obiektów znajduje się w trakcie budowy. Aby skutecznie wykorzystać potencjał energetyki gazowej należy stworzyć dobrze wyedukowane i przeszkolonej kadry.
Studia podyplomowe skierowane są do kadry zarządzającej, pracowników działów eksploatacji, utrzymania ruchu oraz służb technicznych przedsiębiorstw z branży energetycznej i paliwowej, które eksploatują lub planują wybudować układy z turbinami gazowymi. Wykładowcami będą pracownicy krajowych uczelni technicznych (Politechnika Warszawska, Politechnika Łódzka, Politechnika Śląska, Politechnika Krakowska) a także przedstawiciele przemysłu z pracownikami firm dostarczających technologię gazową włącznie.
Od słuchaczy wymagane jest wykształcenie wyższe, preferowane wykształcenie techniczne. Program studiów obejmuje zagadnienia związane z budową i eksploatacją turbin gazowych, oraz instalacji energetycznych z turbinami gazowymi.
Ukończenie studiów podyplomowych, spełniających wymagane warunki odnośnie zakresu tematycznego, umożliwia:
- nabycie wiedzy w zakresie budowy i eksploatacji turbin gazowych oraz układów gazowo-parowych,
- nabycie wiedzy użytecznej oraz umiejętności w zakresie przygotowania, realizacji procesu inwestycyjnego,
- nabycie wiedzy w zakresie najnowszych trendów stosowanych w energetyce w tym energetyka niekonwencjonalna, jądrowa, ogniwa paliwowe, silniki spalinowe,
- dokonanie krytycznej oceny sposobu eksploatacji instalacji energetycznej oraz wskazanie sposobu jej poprawy,
- wskazanie ogólnego rozwiązania technologicznego dla nowej instalacji energetycznej w oparciu o zewnętrzne uwarunkowania oraz zapotrzebowanie na energię elektryczną i ciepło.