Ostatnie dwie dekady zmieniły wszystko w klasycznym zawodzie dziennikarza. Z kiosków niemal całkowicie zniknęła codzienna prasa, Internet przebił popularnością telewizję, materiały z YouTube’a coraz częściej zastępują bardziej tradycyjne formy przekazu, a materiały dziennikarskie nierzadko tworzy się dziś samodzielnie, z dala od większych redakcji. Jak się w tym wszystkim odnaleźć?
Jeśli zawsze marzyłeś/aś o zawodzie dziennikarza, lub skończyłeś/aś inne kierunki, a teraz chcesz zdobyć dodatkową specjalizację, możesz wybierać spośród wielu dziennikarskich studiów podyplomowych. Studia podyplomowe z zakresu dziennikarstwa pomogą Ci zdobyć lepsze rozeznanie na trudnym, wciąż zmieniającym się rynku.
Zwróć uwagę na poniższą listę, aby wybrać kierunek, który najbardziej odpowiada Twoim oczekiwaniom. Najczęściej spotyka się rzecz jasna „czyste” dziennikarstwo. Jednak dziennikarskie studia podyplomowe to także bardziej szczegółowe kierunki, takie jak dziennikarstwo internetowe, dziennikarstwo ekonomiczne, dziennikarstwo polityczne, współczesne dziennikarstwo elektroniczne czy dziennikarstwo śledcze. Na pewno niejeden fan piłki nożnej i niejedna pasjonatka skoków narciarskich zainteresuje się dziennikarstwem sportowym.
Ale okołodziennikarskie, humanistyczne studia podyplomowe to także kierunki poboczne, takie jak edytorstwo tekstów literackich, kreowanie wizerunki organizacji w mediach (przygotowujące do zawodu rzecznika prasowego), studium kreatywnego pisania, studia podyplomowe edytorstwa czy prawo dla dziennikarzy. To studia, które pomogą Ci zdobyć dodatkowe umiejętności i wyróżnić się wśród innych.
Niektóre uczelnie przygotowały też bardziej techniczne kierunki związane z dziennikarstwem: to między innymi fotografia w dziennikarstwie i komunikacji społecznej czy emisja głosu dla dziennikarzy i nauczycieli.
Wiesz już, czego szukać? Wszystkie kierunki studiów podyplomowych m.in. z podziałem na miasta akademickie i uczelnie pomoże Ci znaleźć nasza zaawansowana wyszukiwarka.