#programista15k – ten znany internetowy hasztag doskonale opisuje renomę i opłacalność, jakimi cieszy się zawód programisty. Informatyka bez dwóch zdań stała się jedną z najlepiej płatnych profesji. I choć zapotrzebowanie na pracowników IT nie maleje, znacznie rośnie też konkurencja. Żeby znaleźć naprawdę dobrą pracę, trzeba wyróżnić się spośród innych informatyków.
Tutaj z pomocą przychodzą studia podyplomowe. To idealna oferta dla osób, które już skończyły kierunek związany z informatyką, pracują w zawodzie, ale chcą podnieść swoje kwalifikacje. Z oferty studiów podyplomowych z informatyki mogą też skorzystać osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze światem IT. Wszystko bowiem zależy od stopnia zaawansowania kierunku, który się wybierze.
Na rynku dostępne są na przykład studia podyplomowe dla administratorów sieci i systemów. To kierunki takie jak: administracja systemami i aplikacjami, administrator sieci komputerowych, administrator systemów Microsoft, administrowanie sieciami komputerowymi (czy bardziej szczegółowo: administrowanie sieciami komputerowymi przedsiębiorstw), administracja systemami GNU/Linux, administracja systemami i aplikacjami czy administrator baz danych w środowisku Microsoft.
Dużym zainteresowaniem cieszą się studia podyplomowe dla programistów, na przykład aplikacje internetowe - FrontEnd Development oraz aplikacje internetowe i mobilne.
Coraz więcej pojawia się także kierunków związanych z analizą danych. To między innymi takie studia podyplomowe jak analiza danych z wykorzystaniem narzędzi SAS, analizy Statystyczne i Data Mining w biznesie, analizy statystyczne i eksploracja danych, bazy danych i analiza danych oraz Data Science – algorytmy, narzędzia i aplikacje dla problemów typu Big Data.
Osobną gałęzią studiów podyplomowych z dziedziny IT są kierunki związane z ochroną użytkownika. Takie jak bezpieczeństwo i jakość systemów informatycznych, bezpieczeństwo informacyjne biznesu, bezpieczeństwo systemów informatycznych, bezpieczeństwo w środowiskach sieciowych czy cyberbezpieczeństwo.
No i wreszcie najbardziej klasyczne studia podyplomowe, czyli po prostu... informatyka. Oraz jej bardziej szczegółowe odmiany: informatyka dla nauczycieli, informatyka i technologia informacyjna, informatyka śledcza, informatyka przemysłowa, informatyka w zarządzaniu, informatyka w systemach kontrolno-pomiarowych, informatyka w przedsiębiorstwie i inne.
Współczesna informatyka to bardzo szeroki obszar, dlatego też studia podyplomowe dostępne na polskich uczelniach oferują wiele różnych specjalizacji. Przyjrzyj się im w naszej zaawansowanej wyszukiwarce.