Doskonała znajomość języka obcego, nawet na poziomie C2, nie zawsze wystarczy, aby móc wykorzystywać ją w pracy zawodowej. Bo – przyznajmy się z ręką na sercu – kto z nas, codziennych użytkowników języka polskiego, umiałby sprawnie nauczyć kogoś choćby jego podstaw? Jak wytłumaczyć obcokrajowcom, czym różni się końcówka „ą” od „om” i jaką częścią mowy jest „bynajmniej”?
Studia podyplomowe z języków obcych pomagają właśnie w tym, aby płynną znajomość konkretnego języka móc przekuć w zawodowy sukces.
Przykładowo – weźmy pod uwagę studia podyplomowe z języka angielskiego. Uczelnie oferują niezwykle dużo wszelakich odmian i specjalności. To między innymi dydaktyka języka angielskiego, język angielski biznesu, język angielski dla księgowych i finansistów, język angielski dla personelu medycznego, język angielski dla prawników, język angielski w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, język angielski w obsłudze firmy czy język angielski w zastosowaniu akademickim. Mało? A to przecież tylko niektóre studia podyplomowe dotyczące języka angielskiego (sprawdź sam(a) pozostałe na poniższej liście).
Rzecz jasna nie tylko język Szekspira można poznawać w ramach studiów podyplomowych. Dla studentów przygotowano też takie języki i kierunki jak dydaktyka języka hiszpańskiego, dydaktyka języka niemieckiego, język czeski w komunikacji oficjalnej, język francuski biznesu, język hiszpański - profesjonalne biuro tłumaczeń w praktyce, język portugalski w biznesie, język rosyjski w biznesie i turystyce, język włoski w kulturze, korespondencja handlowa w języku niemieckim. Niemal każdy ważny światowy język można poznać w ramach studiów podyplomowych (to prawda, że może być problem z językiem tuwińskim czy saamskim).
Wiele uczelni skupia się na kierunkach nauczających… nauczania. Doskonalenie warsztatu zawodowego nauczyciela języka angielskiego, dwujęzyczne nauczanie dzieci wczesnej edukacji, kształcenie bilingwalne, przygotowanie do nauczania przedmiotu w języku obcym, kształcenie nauczycieli języka rosyjskiego, kwalifikacje pedagogiczne dla nauczycieli języków obcych – to wszystko studia podyplomowe, którymi powinni zainteresować się sprawni pedagodzy.
Zatem: znasz dobrze język obcy, ale chcesz wykorzystywać go w pracy lub dzielić się swoją wiedzą z uczniami? A może ukończyłeś/aś filologię i myślisz o tym, by zostać tłumaczem? Odpowiedni program studiów w wybranym mieście lub województwie pomoże Ci znaleźć zaawansowana wyszukiwarka na naszym portalu.